दोहा – कतारमा कामदार आपूर्ति गर्ने २४ सप्लाई कम्पनी बन्द गरिने भएको छ । कतारको श्रम मन्त्रालयले रोजगारदातासँगको सम्झौताको सर्त पालना नगरेको र भर्ना कार्यालयलाई नियमन गर्ने मन्त्रालयको निर्णय उल्लङ्घन गरेको भन्दै विदेशबाट कामदार ल्याउने २४ वटा कम्पनी बन्द गर्ने घोषणा गरेको हो ।

रोजगारदाताको अधिकार जोगाउनका लागि श्रम ऐन र यससँग सम्बन्धित निर्णयहरूको पालना भए नभएको अनुगमन गर्न नियुक्ति कार्यालयहरूको निरीक्षण अभियान जारी रहेको मन्त्रालयले जनाएको छ ।

मन्त्रालयका अनुसार निरीक्षण टोलीले अनुगमनको क्रममा, घरेलु कामदारहरूको लागि रोजगारी सम्झौताको नयाँ मोडेलहरू वारेन्टी विस्तार गर्ने निर्णयको सर्तहरू अनुसार प्रयोग गरिएको छ या छैन भनी सुनिश्चित गर्नेछ।

मन्त्रालयले ग्यारेन्टी बढाउने निर्णय वा मूल्य सीमित गर्ने निर्णय कार्यान्वयन गर्ने सम्बन्धमा घरेलु कामदारहरूको भर्ती कार्यालयहरूबाट कुनै दुर्व्यवहार वा उल्लङ्घन भएको रिपोर्ट गर्न सबै नागरिक र आप्रवासी कामदारहरूलाई आह्वान समेत गरेको छ।

यस सम्बन्धमा मन्त्रालयले ऐन, नियम र निर्देशनमा तोकेको दायित्व कार्यान्वयन नगर्नेलाई कडाइका साथ पालना गर्न र नियुक्ति कार्यालयमा अनुगमन अभियानलाई तीव्रता दिने, कानुन र निर्णय उल्लङ्घन गर्ने जो कोहीलाई कानुनी कारबाही गर्ने बताएको छ ।